Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП.
Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на месеца той издаде и най-новия си албум Human Universe. Музикалната продукция включва както класически произведения, така и джаз и поп изпълнения.
„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.
Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.
Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р
Изложбата „Да се оцветим“ на Левент Море ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 26 октомври. Това съобщиха от културния институт в официалната си фейсбук страница. Специален гост на събитието ще бъде световнопризнатият архитект и приятел на художника арх. Волф Прикс.
Тази експозиция е първото творческо пристъпване на Левент Море в пространството на казанлъшката галерия след неговата самостоятелна изложба в родния му град от 1992 година и е създадена специално за пространствата на институцията.
Левент Море е от онези художници, чието изкуство трудно може да се въведе в рамки - не само в преносен, но и в буквален смисъл, посочват от галерията. Това е, както го определя изкуствоведът Аксиния Джурова, „Диво усещане за цвят. Свят на наслоени усещания, примамливи светове от природния кръговрат до апокалиптични прозрения, обсебващ
Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.
Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.
Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо немат
След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън".
Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г.
"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."
По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да
„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра.
Първата премиера за сезона е планирана за 28 септември – „Тортила Флет“ по едноименния роман на Джон Стайнбек, съвместна продукция с театър „Кредо“. Както информирахме, автор на сценичната адаптация и режисьор на спектакъла е Нина Димитрова, позната на зрителите у нас и по света със знаковите си спектакли „Шинел“ по Гогол, „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен, „Ревизорът“ по Гогол и „Дневникът на един луд“ по Гогол.
Най-новото заглавие от репертоарния афиш на театъра е на 18 септември – „Шишарки“ от Екатерина Георгиева.
От октомври в програм
Сумино, който е на 29 години, изгражда репутацията си в социалните мрежи и има над 1,4 милиона почитатели в канала си в Ютюб.
В Human Universe той за първи път изпълнява свои собствени композиции. „Вдъхнових се от древногръцката вяра, че небесните тела във Вселената създават звуци, хармония и музика“, разказва той пред АФП.
Борис Праматаров създава „Грешно въображение“ с новата си изложба, която е специално направена за галерия „Ко-оп“. Експозицията може да бъде разгледана от 2 до 20 октомври, съобщават организаторите.
По думите на екипа изложбата показва персонажи, черно-бели или многоцветни, които оживяват на границата на въображаемото. Това променя физическото и придава нов смисъл на реалността. „Маски, поглъщащи в себе си цели светове, митични създания, окултни вярвания, динозаври… Всичко това е събрано в поредицата от рисунки на Борис Праматаров, които той описва като „въплъщаващи празните представи, затворени и обречени на съществуване само в съзнанието“, разказват още организаторите.
На 12 октомври ще има работилница, водена от Борис Праматаров, уточняват от екипа.
Борис Праматаров е български визуален артист, живеещ в Бр
В Самоков, в хотел „Гранд“, ще бъде изигран премиерно спектакълът „Театър на сенките за социална промяна“, съобщиха организаторите.
Събитието, което е с вход свободен, ще се състои на 3 септември.
Организаторите посочиха, че от 28 август до 5 септември Самоков е домакин на обучение на младежки работници по програма „Еразъм+“.
Тридесет участници от осем организации от седем европейски държави – България, Румъния, Хърватия, Гърция, Турция, Унгария и Испания – овладяват изразните средства на театъра на сенките, за да могат чрез тях да отправят публични послания по актуални за обществото теми.
Заниманията са по проект „Театър на сенките за социална промяна“ на софийската фондация „Ценности, добродетели, интегритет“, която не за първи път избира Самоков като място за ре
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
Нова изложба, представяща Пътя на коприната, се открива в Британския музей тази седмица, съобщи Ройтерс.
Експонати, сред които китайска керамика, византийски бижута и фигури за шах от периода на Ранното средновековие дават нова визия за търговските маршрути.
Вместо Пътя на коприната като една-единствена връзка между Изтока и Запада, показваме множество пътища, цяла мрежа, свързваща Азия, Африка и Европа, коментира кураторката на изложбата Сю Бранин.
"Не става въпрос само за коприна и подправки, а и за хора, предмети, идеи, изминаващи големи разстояния не само по суша, но и по море или по течението на реките".
Изложбата се открива днес, 25 септември, и може да бъде разгледана до февруари.
Суперзвездата Бионсе получи най-много номинации за наградите "Грами" - 11, с което стана най-номинираният изпълнител в историята на водещите музикални отличия с общо 99, съобщават световните агенции.
Преди това тя и съпругът й, рапърът и продуцент Джей-Зи, бяха с равен брой номинации в кариерата си - 88.
Номинациите бяха обявени на живо на сайта на наградите и в Ютюб канала на американската Национална звукозаписна академия, която ги присъжда.
В оповестяването се включиха звезди като Кайли Миноуг, Марк Ронсън, Били Джо Армстронг и Виктория Моне, която миналата година спечели едно от четирите водещи отличия - за най-добър нов изпълнител.
"Голямата четворка" на наградите "Грами" включва призовете за албум на годината, запис на годината, песен на годината и най-добър нов изпълнител.
На миналогодишните награди Тейлър Суифт сътвори история, спеч
В албума са включени изпълнения на любимите му композитори - Бах и Шопен. Сумино се връща и към барока с Хенри Пърсел, а след това преминава към откъси от филмова музика, като тези на Ханс Цимер.
Хаято Сумино се отличава с това, че изследва произведенията от репертоара си и обича да импровизира. Например по време на концерт в лондонската зала „Роял Албърт хол“ той за секунди пренася мелодия на звънящ телефон на зрител в изпълнението си на „Расподия в синьо“ на Джордж Гершуин. Сумино обича да свири „Болеро“ на Морис Равел на две пиана едновременно.